ابلاغیه مبلغ مالیات پرداختی هژبر یزدانی در سال 1350

مالیات و پرداخت مالیات به عنوان یکی از مهمترین ابزار دولت و حکومت برای استمرار اجرای قوانین و مقررات، همواره یکی از اصول بدیهی و پذیرفته شده نظام‎های حکومتی از قدیمی‎ترین ازمنه تاکنون بوده است. همچنین اصول و مبانی سیستم مالیات‎گیری و نیز نحوه گرفتن مالیات، یکی ازمهمترین شاخص‎های میزان عدالت و به ویژه عدالت اقتصادی در یک دولت، حکومت و جامعه تحت حکمرانی آن دولت و حکومت است. بنابر سیستم مالیات‎گیری در یک جامعه، گویای بسیاری از نکته‎های نهفته در لایه‎های پنهان سیستم حکومتی و دولتی حاکم بر یک جامعه است. از این منظر، پژوهش گران تاریخ معاصر ایران می توانند با ارائه استفاده از مدارکی در این زمینه، کمک بزرگی به شناخت هر چه بیشتر از تحولات اقتصادی و اجتماعی در این کشور نمایند. به عنوان نمونه می‎توانیم برگه مفاصا حساب مالیاتی هژبر یزدانی در سال ۱۳۵۰ (دوره اوج قدرت دولت و حکومت ایران در زمان محمدرضا شاه پهلوی) را مورد توجه قرار دهیم.

هژبر یزدانی به عنوان یکی از سرمایه‎گذاران مهم در دوره سلطنت محمدرضا شاه پهلوی مطرح بود که در زمینه های مختلف اقتصادی و تجارتی فعالیت داشت. در تیر ماه سال ۱۳۵۰ برگه تشخیص میزان مالیات آن سرمایه‎دار به همراه برخی از وابستگان نسبی و شرکایش از سوی یکی از حوزه‎های مالیاتی شهر یزد صادر شد. در این برگه چند نکته عجیب وجود دارد. نخست اینکه چرا باید برگه مفاصا مالیاتی هژبر یزدانی که در سراسر ایران فعالیت اقتصادی داشته و نقطه تمرکز فعالیت‎هایش در شهر تهران بود، در یک حوزه مالیاتی کوچک در شهر یزد پرونده مالیاتی‎اش مورد بررسی قرار گیرد؟

نکته دوم احتمالا پاسخ سئوالی است که در بالا مطرح شد. با کمی دقت در ارقام موجود در جدول ذیل متوجه می‎شویم برای درآمد ۱/۱ میلیون تومانی هژبر یزدانی، تنها  هیجده هزار و نهصد تومان مالیات یعنی حدود دو درصد تعیین شده است به همین ترتیب مالیات دیگر وابستگان او نیز از همین رویه پیروی می‎کند. به طور مثال رضا قلی یزدانی بابت هفتصد هزار تومان درآمد، تنها ده هزار و چهارصد تومان مالیات پرداخت کرده و بالاخره برای جناب آقای محمود اردودری بابت دویست هزار تومان درآمد (در سال ۱۳۵۰) تنها مبلغ دو هزار و یکصد تومان مالیات تعیین شد.

نکته دیگر این است که با توجه به مقررات موجود مالیاتی در آن زمان، ارقام تعیین شده مالیاتی، کاملا برخلاف قانونی بوده و میزان واقعی مالیات‎ها، بسیار بیشتر از آن ارقام بود.

با توجه به موضوع  فوق مشخص می‎شود علت طرح پرونده مالیاتی هژبر یزدانی در یک حوزه مالیاتی فرعی در شهرستان یزد، تنها به دلیل تعیین چنین ارقام مالیاتی برای یزدانی و منسوبین و شرکایش بود. این موضوع می تواند قرینه‎ای بر وضعیت سیستم مالیات گیری در سال ۱۳۵۰ و در اوج شکوفائی اقتصادی نفتی ایران در آن ایام باشد.

                                                                    مسعود کوهستانی نژاد

 

   آگهی ابلاغ

« در اجرای ماده ۳۰۱ قانون مالیات‎های مستقیم مصوب ۲۸/۱۲/۱۳۴۵ بدین وسیله برگ تشخیص مودیان مالیاتی مشروحه زیر به علت نداشتن نشانی کنونی نامبردگان، به آنان ابلاغ می‎شود:

شماره و ردیف

  نام و نام خانوادگی

منبع مالیاتی

شماره برگ تشخیص

      درآمد

       ریال

      مالیات

      ریال

  ۱

 آقای هژبر یزدانی

مشاغل ماده ۶۳

  ۳۹۴۸

۱۰/۴/۵۰

۱۱۰۰۰۰۰۰

 ۱۸۹۶۰۰

   ۲

آقای بدیع الله یزدانی

       /////

   ۳۹۴۹

۱۰/۴/۵۰

۱۰۰۰۰۰۰۰

  ۱۶۶۸۰۰

    ۳

آقای رضا قلی یزدانی

     //////

   ۳۹۵۴

۱۰/۴/۵۰

۷۰۰۰۰۰۰

 ۱۰۴۰۰۰

     ۴

آقای یوسف طاهری

     //////

   ۳۹۵۳

۱۰/۴/۵۰

۵۵۰۰۰۰۰

 ۷۶۲۰۰

   ۵

آقای شعبانعلی باقری

     //////

   ۳۹۵۰

۱۰/۴/۵۰

۵۰۰۰۰۰۰

 ۶۷۲۰۰

     ۶

آقای قربانعلی باقری

     ///////

   ۳۹۵۱

۱۰/۴/۵۰

۴۵۰۰۰۰۰

  ۵۸۵۰۰

    ۷

آقای محمود اردودری

    //////

   ۳۹۵۲

۱۰/۴/۵۰

۲۰۰۰۰۰۰

  ۲۱۰۰۰

                                                                                                                                                                                           ممیز حوزه مالیاتی شماره ۳ شهرستان یزد- علی‎شاه سپاه»

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “ابلاغیه مبلغ مالیات پرداختی هژبر یزدانی در سال ۱۳۵۰”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *