اصول نظافت شهری در اعلان بلدیه (شهرداری) تهران در سال 1299

نظافت و بهداشت در محیط شهری، به عنوان یکی از مهمترین معضلات مدیریت بلدیه و یا همان شهرداری تهران از بدو تاسیس تاکنون بوده است. در این رابطه طی یک دوره طولانی از زمان ناصرالدین شاه تاکنون، بنا به مقتضیات زمانه، طرح‎ها و برنامه‎ها، دستورالعمل‎ها و بخشنامه‎های متعددی از سوی مدیران بلدیه و شهرداری تهران صادر شدکه نمونه‎ای از آنها را که نود و نه سال قبل در تهران به مورد اجرا درآمد، در پیش روی داریم:

                                             اعلان

« اداره بلدیه نظر به حفظ‎الصحه عمومی و نظافت شهری و سهولت عبور و مرور مواد ذیل را اعلام می‎نماید:

۱- هیچ کس حق ندارد زباله‎های دکاکین و کاروانسرا و حمام خود را در معابر عمومی بریزد و هر کس مکلف است زباله‎های خود را جمع‎آوری کرده و در موقع لازم به خارج شهر حمل نماید.

۲- الاغ‎دارها یا خاکروبه‎کش‎ها (با کوله بار) حق ندارند خاکروبه‎های شهری را در کوچه‎ها و خیابان‎ها و سایر معابر عمومی بریزند و تمام آنها مکلفند که زباله‎ها را به نقاطی که از طرف اداره بلدیه برای آنها معین می‎شود، حمل نمایند.

۳- عموم الاغ‎دارها و خاکروبه‎کش‎ها مکلفند خود را به اداره بلدیه معرفی کرده و یک اجازه‌نامه دریافت دارند از تاریخ انتشار اعلان تا ده روز و اگر در این مدت تخلف کنند، مجازات می‎شوند.

۴- ریختن فاضل آب‎ها و آب‎های عفن آب انبارها و حوض‎ها و حمام‎ها و لجن‎های نقاط مزبوره و کثافات مستراح‎ها در معابر و مجاری آب‎ها قدغن است.

۵- ریختن خاکسترهای حمام‎ها در معابر عمومی اکیدا ممنوع است. عموم حمامی‎ها باید خاکسترهای حمام خودشان را جمع‎آوری کرده، به خارج حمل نمایند و هر کدام در حمام‎های خود جای جمع‎آوری خاکستر نداشته باشند، باید در جعبه‎های مخصوص جمع‎آوری کرده به خارج حمل نمایند.

۶- شستن کهنه و البسه و فروش و لحاف و سایر پارچه‎ها و رخوت و ظروف در مجاری آب‎های عمومی به کلی ممنوع و مرتکب جلب و مجازات خواهد شد.

۷- خشک کردن پهن و برگ در معابر عمومی ممنوع است.

۸- کثافت نمودن و ادرار کردن در معابر عمومی و مجاری آّب‎ها اکیدا ممنوع و مرتکب، مجازات شدید خواهد شد.

۹- شستن حیوانات از قبیل اسب و قاطر و الاغ و گوسفند و سگ و غیره در مجاری آب‎ها ممنوع است.

                                                                             اداره بلدیه تهران»

برای مطالعه بیشتر در مورد وضعیت تهران در تاریخ معاصر همچنین ر.ک: نمونه‎ای از اعلان‎های مشاورین املاک در تهران در دوره ناصرالدین شاه  

همچنین ر.ک: جشن روشنائی چراغ گاز در تهران عصر ناصرالدین شاه

برای مطالعه بیشتر همچنین ر.ک: متن و تحلیل اعلامیه استخدام و شرایط استخدام کارگر در شهرداری تهران در یکصد سال پیش

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “اصول نظافت شهری در اعلان بلدیه (شهرداری) تهران در سال ۱۲۹۹”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *