اعلامیه استخدام و شرایط استخدام کارگر در شهرداری تهران در یکصد سال پیش

متن اعلان استخدام و شرایط استخدام کارگر برای شهرداری یا همان بلدیه تهران را که در یکصد سال پیش منتشر شد، در ذیل مشاهده می‎کنید. این اعلان علیرغم حجم کوچک آن، حاوی نکات بسیار مهمی در اراتباط با وضعیت ادارات دولتی در آن زمان ( عصر وثوق‎الدوله رئیس‎الوزراء وقت) ونیز توجه به موضوع کارگران و وضعیت آنها است. نخست اینکه اعلان نمونه‎ای از شروع رواج نظم و ترتیب در ادارات دولتی و عمومی ایران در عصر اصلاحات وثوق‎الدوله‎ای است. این نکته که یک اداره برای استخدام نیرو و افراد مورد نیازش، خود را موظف به انتشار اعلان و اعلام شرایط استخدام و نیز حقوق پرداختی برای مستخدمین می‎کند، امری بسیار کم سابقه در ایران آن روزگار بوده و چنین پدیده‎ای را باید محصول مستقیم اصلاحات اداری در آن زمان قلمداد کرد.

اما موضوع مهمتر اینکه دولت و موسسات عمومی خود را موظف به بیان چارچوب‎های حقوقی کارگران استخدام شده و رعایت آن چارچوب‎ها می‎کنند. این مقوله نیز علاوه بر نظام‎مندی ادارات دولتی و عمومی ایرانی، متاثر از فضای خاص بین‎المللی و منطقه‎ای در دنیا بود. سال ۱۲۹۸/ ۱۹۱۹ سال اوج‎گیری و پیروزی‎های پی در پی انقلابیون بالشویک در روسیه و دولت بالشویکی روسیه است. امواج آن انقلاب تمامی مناطق مجاور روسیه و از جمله ایران را در نَوَر دیده و رفتار حکمرانان و دولتمردان را زیر سایه خود قرار داده بود. بدین جهت نه تنها در ایران، بلکه در دیگر کشورها نیز، دولتمردان تلاش می‎کردند در ظاهر هم که شده مراعات حقوق کارگران را بنمایند.

                                                                مسعود کوهستانی نژاد

                                                                                             اعلان

« ادارة احتساب [بلدیه تهران] دویست و هشتاد نفر عمله با حقوق ماهی نه تومان و هفتاد و یک نفر سورچی با حقوق دوازده تومان مطابق بودجة مصوبة هیات محترم دولت برای خدمت قبول خواهد نمود.

اشخاصی که داوطلب برای این دو خدمت هستند می‎توانند از روز سه شنبه ۲۱ لغایت ۲۵ شهر جاری از پنج ساعت قبل از ظهر الی ظهر و از دو به غروب الی غروب در بلدیه و ادارة احتساب حاضر و اسامی خود را در دفتر ثبت نمایند.

شرایط استخدام:

۱) سن ۲۵ الی ۴۰ سال

۲) صحت مزاج به تصدیق اطباء بلدیه

۳) معروف نبودن به شرارت

                                                                  نظام‎السلطان»

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “اعلامیه استخدام و شرایط استخدام کارگر در شهرداری تهران در یکصد سال پیش”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *