اعلان برگزاری کنفرانس‎های علمی در مدرسه عالی آمریکائی‎ها در تهران پس از امضای قرارداد 1919 ایران و انگلیس

قرارداد ۱۹۱۹ ایران و انگلیس که توسط وثوق‎الدوله رئیس‎الوزراء وقت ایران به امضاء رسید، یکی از مهمترین فرازهای سیاسی دولت ایران در چند قرن اخیر است. ابعاد مختلف آن قرارداد از همان هنگام مورد بحث واقع شده و پس از یک قرن کماکان آن مباحث ادامه یافته است. از جمله ابعاد آن قرارداد، نحوه برخورد و طرز رفتار آمریکائی‎ها و سفارت آمریکا در تهران با امضاء قرارداد بین مقامات ایرانی و انگلیسی و نحوه اجرای آن در سال ۱۹۱۹/ ۱۲۹۸/ ۱۳۳۷ قمری و ماه‎های بعد از آن است. در این رابطه طی یک قرن گذشته، بررسی‎های اندکی انجام شده که معمولا نیز، آن اندک بررسی‎ها دارای یک مضمون مشابهی بوده و مجموعا تصویر کامل و گویائی را از نحوه برخورد مقامات امریکائی با آن قرارداد ارائه نمی‎کند. احتمالا یکی از علل به وجود آمدن چنین وضعیتی، فقدان مدارک و اسناد کافی برای ارائه یک تحلیل جامع پیرامون نظرات و رفتارهای مقامات امریکائی در رابطه با آن قرارداد است. در این رابطه مناسب دیدیم اعلانی از برگزاری یک مجموعه کنفرانس‎هائی در مدرسه عالی امریکائی‎ها در تهران در سال ۱۹۲۰/ اوایل سال۱۲۹۹/ ۱۳۳۸ قمری و به هنگامی که در تهران ریاست‎الوزرائی وثوق‎الدوله و مفاد قرارداد ۱۹۱۹ و به ویژه بخش نظامی آن، به سرعت در حال اجرا بود، را ارائه کنیم.

مجموعه کنفرانس‎های مذکور (که البته به زبان انگلیسی نیز ارائه می‎شد) با سخنرانی سفیر آمریکا در تهران آغاز شده و در روزهای بعد با سخنرانی مقامات نظامی انگلیسی و کسانی که مسئولیت اجرای مفاد قرارداد ۱۹۱۹ (بخش نظامی) رابه عهده داشتند، ادامه می‎یابد. برای آشنائی با فضای حاکم بر آن سمینار چند روزه، مروری بر متن (بخش فارسی) اعلان دو زبانه مذکور و نیز نمونه‎ای از اعلان فرعی دیگری در رابطه با یکی از سخنرانی‎های زیر مجموعه ای آن کنفرانس‎ها خواهیم داشت:

                                                              مسعود کوهستانی نژاد

                                      کنفرانسهای انگلیسی

نظر به اینکه یک دوره کنفرانس ازطرف متخصصین در مدرسه عالی آمریکائی بیان خواهد شد، عموم آقایانی که آشنا به لسان انگلیسی می‎باشند، می‎توانند در مجامع مزبوره تشریف بیاورند. ترتیب کنفرانس‎های مزبور به قرار ذیل است:

۱- جناب مستر ژ.ک. کالاول        سفیر محترم آمریکا      ۱۹ جمادی‎الثانیه

۲- جناب کلنل ج. و. ف. لمونت        عضو کمیسیون نظامی انگلیس      ۲۷ جمادی‎الثانیه

۳- جناب مستر واکر ماژور چپلن          صاحب منصب انگلیس      ۱۸ یا ۱۹رجب

۴- جناب میرزا یانس         وکیل سابق ارامنه                   ۴ شعبان

۵- جناب مستر هارت           مفتش وزارت مالیه                 ۱۷ شعبان

اولین جلسه کنفرانس لیله جمعه ۱۹ جمادی‎الثانیه در ساعت شش بعدازظهر توسط سفیر محترم آمریکا در موضوع (قانون اساسی آمریکا) داده خواهد شد.

قیمت بلیط: برای یک دوره یک تومان،         برای یک مرتبه دو قران

محل فروش بلیط: مدرسه آمریکائی خیابان قوام‎السلطنه، مطبعة فاروس خیابان لاله زار»

*

                                              یادآوری

« مستر کلنل لمونت عضو کمیسیون تحقیق نظام، لیله جمعه ۲۷ جمادی‎الثانیه ساعت شش در مدرسه عالی آمریکائی در موضوع (تربیت و تعلیم) خطابة مفیدی بیان خواهند نمود. البته فراموش نکرده، برای استماع خواهید آمد.»

برای مطالعه بیشتر همچنین ر.ک: متن گزارشی از فعالیت میسیونرهای مذهبی و خیریه آمریکائی و  فرانسوی در ارومیه در سال ۱۳۰۲/ ۱۹۲۳

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “اعلان برگزاری کنفرانس‎های علمی در مدرسه عالی آمریکائی‎ها در تهران پس از امضای قرارداد ۱۹۱۹ ایران و انگلیس”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *