برگی از تاریخ-61

چکیده: گزارشی از افتتاح کافه رستوران بلدیه در تهران (در محل فعلی تاتر شهر)- سال ۱۳۱۱

اصل مدرک:

شب سه شنبه [۱۵ شهریور ۱۳۱۱] بر حسب دعوتی که قبلا به عمل آمده بود، آقای وزیر محترم دربار پهلوی (تیمورتاش)، ریاست محترم مجلس، هیات دولت، رجال، اعیان، نمایندگان مجلس شورای ملی، نمایندگان سیاسی خارجه در ساعت نه الی ده بعدازظهر در هتل جدیدالتاسیس بلدیه واقع در منتهی علیه خیابان پهلوی حضور یافتند.

آقایان مدعوین قبلا در عمارت فوقانی هتل پذیرائی شده و در ساعت ده و نیم برای صرف خوراک در سالن هتل حضور یافته و مورد پذیرائی واقع گردیدند. آقایان مدعوین پس از صرف غذا در سالن بزرگ مهمانخانه، در محوطه باغ و بالکن گردش و تفریح نمودند. یک دسته ارکستر در حیاط مهمانخانه و یک دسته در قسمت فوقانی عمارت در تمام مدت در ترنم بوده و مدعوین با کمال محبت و صمیمیت از طرف سرتیپ بوذرجمهری و کارکنان محترم ادارة بلدیه مورد پذیرائی واقع شدند. ساعت دو بعد از نصف شب مجلس جشن مزبور با حسن پذیرائی و اظهار امتنان مدعوین خاتمه یافت.

ساختمان این هتل و مهمانخانه در دو سال قبل مورد توجه آقای رئیس بلدیه اقع گردیده و از همان وقت احتیاج به وجود یک چنین بنائی که برای بلدیه حقیقتا از ضروریات اولیه بود، احساس گردید. در ممالک متمدنه هر شهری دارای هتل‎های متعدد و امکنة مختلف برای پذیرائی می‎باشد و حقیقتا مورد تاسف بود که بلدیه تهران محلی برای پذیرائی واردین محترم شهر نداشت. عمارت قبلی بلدیه سالن داشت، ولی این سال برای چند سال قبل خوب بود و برای احتیاجات امروز پایتخت شاهنشاهی ایران خیلی محقر و کوچک [بوده] و لازم بود که با ملاحضات مقتضیات روز و با ملاحظه عظمت پایتخت مملکت شاهنشاهی ایران، محلی که متناسب با حیثیت و شئونات شهر تهران باشد، بنا کرد.

این عمارت گذشته از اینکه در یک محل فوق‎العاده خوش آب و هوا ساختمان شده، کمال زیبائی و ظرافت در ساختمان آن منظورگردیده و حقاً می‎توان گفت که یکی از بهترین عمارات تهران و باعث آبرومندی شهر تهران و بلدیه آن می‎باشد.

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “برگی از تاریخ-۶۱”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *