بست‎نشینی مسلمانان در معبد یهودیان همدان برای اعتراض به اعمال حاکم شهر و کمک یهودیان به آنها در زمان ناصرالدین‎شاه

گزارش بسیار کوتاه و نادر است. گزارشی از کمک ایرانیان یهودی به هموطنان مسلمان‎شان در خصوص گرفتن حق‎شان از حاکم ظالم. متاسفانه تاریخ‎نگاریِ رسمیِ تکراریِ مرسوم در ایران که البته تنها اشتراک لفظی با علم تاریخ‎نگاری داشته و در واقع محصولی از نگاه بیمارگونهِ سیاست‎زده و سازمانی در علوم انسانی است، هیچ گاه به ابعاد و زوایای تاریخ اجتماعی ایران و نحوه تعاملات اجتماعی ملل و اقوام و سکنه ایرانی با یکدیگر در طول تاریخ و به ویژه تاریخ معاصر ایران نمی‎پردازد. بدین جهت در آن گونه قرائت سیاست‎زدهِ از تاریخ، جائی برای همزیستی‎ها، مسالمت‎جوئی‎ها و همکاری‎های مردم با یکدیگر، فارغ از قومیت و مذهب و رنگ پوست و ….، وجود ندارد. اما علیرغم وجود چنین وضعیتی، باز هم در خلال منابع درجه اول تاریخی، گزارشات فراوانی از این دست گزارشی که متن ان در ذیل ارائه شده است، وجود دارد. کمک همه جانبه ایرانیان یهودی اهل همدان به هموطنان‎شان برای تظلم‎خواهی آنان از ظلم حاکم، موضوعی است که می‎تواند انگیزه‎ای برای انجام یک پژوهش جدی در زمینه همگرائی‎های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی بین ایرانیان در طول تاریخ معاصر باشد. با امید به تحقق و اجرای چنین پژوهشی، با هم مروری بر گزارش کوتاه ولی دلنشین ذیل خواهیم داشت:

                                                             مسعود کوهستانی نژاد

                                                                 [بست نشینی مسلمانان در معبد یهودیان همدان]

«در همدان در شهر صفر از تعدی حاکم [شهر] رعایای بلوک ( خدابنده‎لو) به شهر آمده و در معبد یهودی‎های آنجا به التجا رفته و بست نشسته‎اند و سه روز که یهودی‎های آنجا اتفاق کرده بودند، از آنها نگهداری نموده. چون خواسته بودند به تهران تلگراف کرده عرض تظلم آنها را خدمت اولیای دولت برسانند. حاکم [شهر] مستحضر شده نیمی از آنچه از آنها به ظلم و عدوان گرفته بود [را] رد کرده و رعایا از بست کنشت (یعنی معبد یهود) بیرون آمده‎اند.»

برای مطالعه بیشتر همچنین ر.ک: گزارشی از برنامه مسابقات تیم های فوتبال تهران از جمله تیم فوتبال   مکابی بنی اسرائیل در سال ۱۳۰۲

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “بست‎نشینی مسلمانان در معبد یهودیان همدان برای اعتراض به اعمال حاکم شهر و کمک یهودیان به آنها در زمان ناصرالدین‎شاه”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *