قسمت دوم چکیده‎ای از گزارش «دری افندی» فرستاده عثمانی از ایران عصر شاه سلطان حسین صفوی- 2 1133قمری/ 1088/ 1719

[سپس] به مسکن شاهان قدیم‎شان، قزوین، وارد شدیم. طهماسب‎خان حاکم قزوین با هزار سوار و پیاده و نای و کره نای و شلیک تفنگ و توپ‎های کوچک ما را استقبال کرد و در عمارت وسیعی منزل دادند. بعد از پنج روز مکث و آرام و ضیافت و احترام، از آنجا حرکت و بعد از پنج روز به تهران نام قصبهای که در آن وقت مقر شاه جمجاه بود، وارد شدیم.

یک نفر وزیر رستم‎خان نام با سه هزار سوار و پیاده و بنا به عادت خودشان با شلیک و آلای زیاد، قریب دو فرسخ به استقبال آمده و در یک عمارت بزرگی که باغچه و حوض داشت، منزل داده. شاه جمجاه عملجات مطبخ و آشپزخانه خود را فرستاد ما را سه شبانه روز مهمان کردند. بعد مطبخ خود را به راه انداختیم.

بعد از نه روز اعتمادالدوله که صدراعظم‎شان است، ما را به سرای خود دعوت نمود. بعد از احوال‎پرسی مکتوب صاحب دولت (صدراعظم) را مطالبه نمود. از قرار معلوم از رفتن ما به ایلچی‎گری [به تهران] به خوف و وحشت عظیم افتاده اند. چون احوال مملکت‎شان بسیار پریشان و از هجوم اعداء از چند طرف حال‎شان خیلی بد است. گویا [تصورشان این است] که آمدن ما برای این است که چند ناحیه قریب به سرحد از آنها بخواهیم. [به این جهت] قبل از آمدن [ما] مشاوره کرده و قرار داده بوده‎اند که ایلچی و هدایائی [برای سلطان عثمانی] بفرستند بلکه از این طرف آسوده شوند. آمدن ما را که شنیدند، قدری [برای دیدن ما] تاخیر کردند که ببینند برای چه آمدهایم. [بعد] محض اینکه مطلب را بفهمند وزیر ما را دعوت و قبل از اینکه صحبت آفاقی و خوشی بکنند، مکتوب مطالبه می‎نمایند. غلام هم قبل از وقت از خوف و وحشت و تزلزل آنها کاملا کسب اطلاع کرده و چنان که باید، به هر خصوصیت‎شان آگاه شده بودم، مکتوب صاحب دولت [صدراعظم عثمانی] را نیاورده و مکتوب حسن پاشا و کدخدای (پیشکار) او را آورده بودم.

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “قسمت دوم چکیده‎ای از گزارش «دری افندی» فرستاده عثمانی از ایران عصر شاه سلطان حسین صفوی- ۲ ۱۱۳۳قمری/ ۱۰۸۸/ ۱۷۱۹”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *