کارگاه تاریخ

                                                                                

نخستین موضوع سلسله مباحث کارگاه تاریخ            

تاریخ چیست؟

محور اول: معنی لغوی  تاریخ

جلسه اول: مروری بر معنای رایج لغوی تاریخ 

ثبت نام در کارگاه

فروشگاه تاریخ یاد

تبلیغات

آرشیو ماهانه

مروری کلی بر شماره بیست و دوم دو فصلنامه سخن تاریخ

بیست و دومین شماره دوفصلنامه «سخن تاریخ» وابسته به جامعه المصطفی العالمیه به مدیر مسئولی و صاحب امتیازی نعمت‎الله صفری فروشانی دانشیار گروه تاریخ جامعه المصطفی العالمیه چاپ و منتشر شد. این شماره از دو فصلنامه سخن تاریخ اختصاص به چاپ مقاله‎هایی پیرامون ابعاد مختلف زندگانی امام جواد(ع) دارد. مقاله‎هائی که فهرست آنها به این شرح است: «سیره تطور تاریخی مناظره های امام جواد (ع) ( نوشته محمد رضا بارانی و فاطمه معتمد لنگرودی)، سبک زندگی و سیره اخلاقی امام جواد (ع) ( نوشته محمد رضا جباری)، بررسی و واکاوی واژه ها و تعابیر مربوط به رحلت امام جواد (ع) ( نوشته منصور داداش نژاد و غلام رضا موسایی)، درآمدی بر تقسیم و تحلیل روایات سیاسی- اجتماعی امام جواد(ع) ( نوشته سیف الله صرامی)،  سیر ساخت و نصب صندوق و ضریح بر مرقد امامین جوادین(ع) ( نوشته محمد مهدی فقیه بحرالعلوم و علی احمدی)، وضعیت اهل بیت  و شیعیان در زمان امام جواد(ع) (نوشته رمضان محمدی و محمد علی توحید نیا)، امام جواد (ع) و وحدت اسلامی(نوشته حمید رضا مطهری و ابوالقاسم عسکری)»

مروری بر چکیده مقاله سیره تطور تاریخی مناظره های امام جواد(ع)، گویای مدل رایج در بین مقاله‎هائی است که در دوفصلنامه سخن تاریخ به چاپ رسیده است. در چکیده مقاله مذکور که توسط محمد رضا بارانی و فاطمه معتمد لنگرودی به رشته نگارش درآمده است، می‎خوانیم: «‎مناظره‎های ائمه(ع) با گروه‎ها و اشخاص مختلف مذهبی، یکی از مهمترین مسائل برای درک بهتر باورهای شیعه امامیه است. زیرا این مناظره‎ها به منظور شناخت درست باورهای شیعه انجام شده و این باورها، در گفتگوهای علمی با مخالفان مطرح شده است. در این میان مناظره‎های امام جواد(ع) به دلیل گستردگی فضای علمی پدید آمده در آن دوره و پشتیبانی خلفای عباسی از برگزاری جلسه های مناظره میان بزرگان دین، از اهمیت بسزائی برخوردار است.

این پژوهش با بهره‎گیری از موارد مناظره‎های امام جواد(ع)، در پی بررسی سیر تاریخی مناظره‎های امام در منابع مختلف کلامی، تاریخی، روایی، تفسیری و دیگر منابع است. بدین‎روی به مناظره‎های نه گانه یاد شده در منابع توجه داشته تا مخاطب، متن، روایت، راوی مناظره، تفاوت متن مناظره، سن امام و محل مناظره را در منابع بررسی کند و سیر تطور آنها را مشخص سازد. این پژوهش با روش توصیفی – تحلیلی، دستاوردی داشته که بین مناظره‎های امام در منابع مختلف تفاوت خاصی وجود ندارد و این امر نشان دهنده فضای سیاسی حاکم بر دوره ایشان است.» (همان، ص۷)

 

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “مروری کلی بر شماره بیست و دوم دو فصلنامه سخن تاریخ”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *