مقالات تاریخ یاد-8

چکیده: مقاله ای در باب اهمیت اقتصاد برای عموم اشاره به اقتصاد سیاسی و جامعه آماری آن در سال۱۲۹۷ شمسی

اصل مدرک:

اهمیت اقتصاد برای عموم اقتباس از اقتصاد سیاسی

اهمیت علم تدبیر و اقتصاد برای هیئت اجتماعیه و افراد آن به مقدار و نسبت اهمیت امور عمومی و شخصی است و مدار و محور آن مال و حیات است.

چگونه که شخص قانونگذار هرگاه بخواهد قانون یا نظام مدنی را وضع یا اصلاح کند در صورتی که از امور تدبیر احتماعی مطلع نبوده و از امور جاریه بین مردم آگاه نباشد نمی تواند کوچک ترین ماده ای که قابل قبول و اعتبار بوده و سزاوار اجرا باشد وضع و تدوین نماید.

ضرر و سوء اثر نظام زراعتی یا تجارتی یا کسبی یا مدنی که از طرف قانونگذار و واضع بی علم و بی اطلاع از خصوصیات شئون مشترکه که هیئت جامعه وضع شده باشد بسیار و محتاج به توضیح نیست؟

جای انکار نیست که دانستن این معلومات بر هر مقنن و وزیر قاضی و حاکم که برای خدمت ملت و اداره آنان مشخص است واجب و لازم می باشد پس کسی که بخواهد وظایف خود نسبت به ملت به حق و به جرئت و اقتدار ادا نماید آیا چه علمی تحصیل کند که از علم تدبیر اجتماعی انفع بوده و با کدام کتاب مطالعه نماید از تالیفات در این علم که حاوی تمام مسئل محتاج الیه به طور نظری و عملی است بهتر باشد؟

تهمیت این علم در تدبیر شخصی و اموال خصوصی نیز از حیث قدر و منفعت کمتر از تدبیر اجتماعی نیست چگونه که هر گاه کسی بخواهد تشکیل شرکت صنعتی دهد ناچار باید علوم متعلقه به آن را دانسته و مطالعه کند و بشناسد که مقصود وی موافق با نظام عدالت و اخلاق عمومی است پس اگر بداند که با نظر اقتصادی نیز موافق است البته خیلی بهتر و زودتر آن مقصد پیشرفت کرده و ترقی می نماید زیرا قبل از مباشرت و شروع در کار علم تدبیر اجتماعی به وی می آموزد که باید تفحص و تامل کرد و دید که آیا بازاری برای فروش این صنعت هست؟ و در صورت وجود آیا آن بازار رواج دارد؟ و آیا مخارج ساختن و حاضر کردن آن صنعت چه مقدار و  قیمت حالیه آن چه میزان و تا چه مبلغ می توان فروخت و اگر در اثنا کار قیمت مصنوعات تنزل ی ترقی کند چه مقدار ضرر یا منفعت دارد و هنگام شروه در عمل چه آفات و عواترضی خواه از حیث آلات و ادوات و خواه از حیث عمله و مواد اولیه ممکن است روی دهد؟ آیا اسباب این کار محکم است و در اثنا عمل خراب نمی شود که محتاج به مخارج جدیدی برای مرمت باشد آیا کارگران قادر بر انجام کار و وظیفه خود هستند؟ واضح است تمام این معلومات و بسیاری از ای قبیل قبل از شروع به کار برای هر صانع و عامل لازم و واجب است تمام معلومات مذکوره موضوع علم اقتصاد سیاسی است.

حبیب الله آموزگار

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “مقالات تاریخ یاد-۸”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *