نامه ریچارد نیکسون (معاون رئیس‎جمهور آمریکا) به روزنامه‎نگار ایرانی در سال 1333/1954

در سال ۱۳۳۳ ریچارد نیکسون معاون وقت رئیس‎جمهوری ایالات متحده امریکا به ایران سفر کرد. در جریان این سفر که اندکی پس از وقایع مرداد ۱۳۳۲ و سرنگون دولت ملی دکتر مصدق اتفاق افتاد، یکی از روزنامه‎نگاران ایرانی، محمدیان مدیر روزنامه عرشه چاپ بوشهر، نامه‎ای در حمایت از فعالیت‎های آمریکائی‎ها در ایران به نیکسون نوشته و بدین وسیله ورود او به ایران را خوشامد گفت. در پاسخ به نامه روزنامه‎نگار ، نیکسون که بعدها به مقام ریاست‎جمهوری آمریکا نیز رسید، نامه‎ای کوتاه نوشت که متن آن در پیش روی بوده و مروری بر آن خواهیم داشت:

« آقای محمدیان مدیر روزنامه عرشه، خیابان پهلوی، بوشهر

نامة صمیمانه شما هنگام ورود به تهران توسط سفارت کبرای آمریکا به اینجانب رسید و نظر مرا که از مذاکره با طبقات مختلف مردم حاصل شده بود، تایید کرد.

در طی سفر کوتاه خود درک کردم که مناسبات دوستانه و حسن تفاهم موجوده بین ایران و کشورهای متحد آمریکا، روزافزون است.

متاسفانه به واسطه مفصل بودن برنامه نتوانستم از تمام نقاط کشور شما دیدن کنم و رسیدن نامة یکی از افراد برجسته بوشهر مایة کمال گردید.

شخصا به شما اطمینان می‎دهم که کشورهای متحد آمریکا منتهای کوشش خود را در تحکیم و تایید مناسبات صمیمانه بین دو کشور به عمل خواهد آورد. به طوری که البته مستحضرید منظور از کمک های اقتصادی که خوشبختانه کشور ما موفق شده است به ایران و سایر ممالک دنیا بکند، این نیست که کشورهای مزبور به دول متحده آمریکا متکی بشوند. بلکه منظور این است که کشورهای مزبور از تسلط هر دولت خارجی من‎جمله آمریکا کاملا مصون باشند و در راه کسب قدرت و تامین رفاه و آزادی پیشرفت حاصل کنند. نیل به این هدف با اشترک مساعی دولت و مردم ایران، بهترین حق‎شناسی است که ما مردم آمریکا در ازاء کمک‎های مزبور ممکن است انتظارداشته باشیم

صمیمانه امیدوارم که حسن تفاهم و دوستی متقابل [دو] مملکت به شرطی که گفته شد، در تامین صلح جهان که همه ملل دنیا با اشتیاق تام آرزوی آن را دارند، سهم موثر و مهمی خواهد داشت.

با احساسات خالصانه

ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور کشورهای متحد آمریکا»

برای مطالعه بیشتر همچنین ر.ک: متن گزارشی از فعالیت میسیونرهای مذهبی و خیریه آمریکائی و  فرانسوی در ارومیه در سال ۱۳۰۲/ ۱۹۲۳

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “نامه ریچارد نیکسون (معاون رئیس‎جمهور آمریکا) به روزنامه‎نگار ایرانی در سال ۱۳۳۳/۱۹۵۴”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *