نخستین اثر یافت شده از مرحوم حمیدی شیرازی خالقِ جاودانة «مرگ قو»

مرحوم دکتر مهدی حمیدی شیرازی از شعرا و غزل ساریان بزرگ معاصر ایرانی (متولد ۱۲۹۳-متوفی به سال ۱۳۶۴) و خالق شعر جاودانة «مرگ قو» از شعرای نامدار و نواندیش ادبیات فارسی و تاریخ ادبیات معاصر ایران است. زندگی پر بار او، آکنده از تالیفات ادبی و تحقیقی است. در جریان پژوهش های اخیر، به داستان کوتاهی از او که خود را «مهدی حمیدی» معرفی کرده بود، برخوردم. به نظر می رسد با توجه به اینکه تاریخ انتشار داستان مذکور در اواسط دوره رضا شاه باشد، شاید آن اثر را بتوان یکی از ولین آثار مرحوم حمیدی قلمداد کرد. به امید اینکه پس از جمع اوری آثار دیگری که احتمالا در آن دوره از مرحوم حمیدی چاپ شد، مجموعه ای را به همین عنوان بتوان گردآوری کرد، در ادامه چکیده ای از آن داستان ارائه می شود:

                  «زندگی من در یک جزیره جنگلی خالی از سکنه

گفتی ربه‎النوع زیبائی و نشاط آن جزیره کوچک و مشجر را ایجاد کرده بود تا شبانگاه در وسط چمن‎های سبز و علف‎های خودرو و قشنگش بیاراید. سپیده‎دم مانند پروانة کوچکی گرد گل‎های رنگارنگش پرواز نماید و ظهرگاهان که تابش مهر فزونی یابد، پوشش حریری و لباس بهشتی خویش را کنده بدون آنکه از طرف لطافت‎پرستی آماج‎گاه نظر شود، خود را به امواج اقیانوس آبی و شفافی که در کنار این آرامگاه دراز کشیده است، سپارد و چون ماهی سیم غوطه‎ور گشته رفع خستگی کند.

گذشتن شب سیاه و رسیدن سپیده‎دم فرح‎بخشِ این جزیره را تکبیرهای پر طنطنه و یا زنگ‎های پرخروش کلیساها و معابد نمی‎شکست. چه پیش از آنکه کناره‎های افق تابناک و بلوری شوند و ابرهای تنگ و شفاف برای فریبندگی و در آغوش کشیدن عروس خورشید، حاشیه‎های خویش را طلائی و زراندود نمایدند، مرغ زیبا و کوچکی صیحه‎ای ملایم می‎کشید و گوش طبیعت را ملذذ می‎کرد.

ستارگان سحری محو می‎شوند، آسمان شفاف می‎درخشد، از وسط آب‎ها گلوله آتشین بیرون می‎آید. کم کم این کره تابناک بالاتر آمده و بلندتر می‎شود. حشرات به جنبش می‎شوند. چلچله‎ها گرد درختان بلند پر می‎زنند. شب پره‎های قشنگ گل‎ها را تاراج می‎نمایند، نسیم فرح‎انگیز می‎وزد، جنبندگان و جانوران سیر و تکامل حیاتی خویش را تعاقب می‎نمایند. همه با زبان بی‎زبانی می‎گویند برخیز و حیات جاودانی برای خویش بدست آور، چه زندگی یک نواختی که عبارت از آمدن بهار و گذشتن پائیز، از برآمدن آفتاب و دامن گستردن شب است، زندگی نیست. والا چه در میان هیاهوی کارخانجات و چه در وسط سکوت عمیق جزیره‎ها و جنگ‎ها و بیابان‎ها، عمر خواهد گذشت و بهار، زندگی را دقیقه‎به‎دقیقه به خزان مرگ و اژدهای قبر نزدیک‎تر می‎کند. بایستی در وسط این خواب‎های پر آشوب و ظلمت‎های عمیق، نور ابدی‎تری یافت و زندگی پر دوام‎تری را جستجو کرد.

                                                           «مهدی- حمیدی»

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “نخستین اثر یافت شده از مرحوم حمیدی شیرازی خالقِ جاودانة «مرگ قو»”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *