کارگاه تاریخ

                                                                                

نخستین موضوع سلسله مباحث کارگاه تاریخ            

تاریخ چیست؟

محور اول: معنی لغوی  تاریخ

جلسه اول: مروری بر معنای رایج لغوی تاریخ 

ثبت نام در کارگاه

فروشگاه تاریخ یاد

تبلیغات

آرشیو ماهانه

پرونده ثبت «محور ساسانی» و «ارسباران» به مراجع جهانی در یونسکو

به گزارش خبرگزاری ایرنا  و به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، دو پرونده نامزد قرارگیری در فهرست میراث جهانی، محور ساسانی و پرونده میراث طبیعی ارسباران آماده و به کمیته میراث جهانی ایکوموس و اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) ارسال شد تا در نشست کمیته میراث جهانی سال ۲۰۱۸ مورد بررسی قرار گیرد.

در این رابطه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور گفت: دو پرونده نامزد در فهرست میراث جهانی «محور ساسانی» و پرونده میراث طبیعی «ارسباران» به کمیته میراث جهانی یونسکو (ایکوموس) و اتحادیه بین المللی حفاظت از میراث طبیعی (IUCN) ارسال شد.

طالبیان همچنین به بازدید ارزیابان از دو پرونده محور ساسانی فارس و میراث طبیعی ارسباران اشاره کرد و افزود: در زمان حاضر پرونده محور ساسانی فارس به ایکوموس و پرونده میراث طبیعی ارسباران نیز به اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ارسال شده است و ایکوموس و IUCN باید برنامه بازدیدشان به ایران را اعلام کنند.  ارزیابان ایکوموس و اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، احتمالا در دو تاریخ متفاوت مرداد و شهریورماه امسال برای بازدید از این مناطق نامزد شده در فهرست جهانی وارد ایران می شوند و با حضور در کارگروه ها و نشست های تخصصی این دو پرونده را مورد بررسی قرار می دهند.

یادآوری می نماید ارسباران قره داغ ناحیه کوهستانی وسیعی است در شمال استان آذربایجان شرقی، که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده است. در سال ۱۹۷۶، سازمان یونسکو ۷۲ هزار و ۴۶۰ هکتار از اراضی منطقه را به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرد.
منظور از «محور ساسانی»  نیز آثار مربوط به دوره ساسانیان است که در سه شهرستان «فیروزآباد» استان فارس با بهره مندی از آثار قلعه دختر و آتشکده و نقوش برجسته، «کازرون» با آثار شهر باستانی «بیشاپور»در منطقه تنگ چوگان و سروستان با آثار کاخ ساسانی را شامل می‎شود.
******

 

 

 

 

 

 

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “پرونده ثبت «محور ساسانی» و «ارسباران» به مراجع جهانی در یونسکو”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *