گزارشی از برگزاری جشن دومین سالگرد استقلال جمهوری ارمنستان در کلیسای دروازه قزوین و سفارت ارمنستان در تهران 1920/ 1299

پس از سقوط دولت و حکومت تزاری روسیه در سال ۱۹۱۷ و وقوع جنگ‎های شدید داخلی در آن کشور، بسیاری از مناطق و سرزمین‎هائی که طی قرون ۱۸ و ۱۹ میلادی توسط ارتش تزاری به روسیه ملحق شده بودند، داعیه استقلال علم کرده و پس از مدتی توانستند دولت مستقلی را تشکیل دهند. یکی از مهمترین آن گونه کشورها، دولت جمهوری ارمنستان بود که چند ماه پس از شروع جنگ‎های داخلی روسیه و در سال ۱۹۱۸ تشکیل شده و استقلال آن سرزمین را اعلام نمود. به همین مناسبت تا هنگامی که آن دولت وجود داشته و استقلال ارمنستان برقرار بود (سال ۱۹۲۱) هر ساله جشنی در ایران برگزار می‎شد که متن پیش روی، گزارشی از برگزاری جشن دومین سالگرد استقلال جمهوری ارمنستان در تهران (در محل کلیسای ارامنه در محله دروازه قزوین و سفارت خانه ارمنستان در تهران) است.

                                                                        مسعود کوهستانی نژاد

 

                              در سفارت دولت جمهوری ارمنستان

« به مناسبت تجدید سال دوم اعلان استقلال دولت جمهوری ارمنستان، روز جمعه نهم رمضان [هشتم جوزا- خرداد/ ۲۹ مه ۱۹۲۰] طرف صبح از طرف هیات ارامنه در کلیسای دروازه قزوین مراسم ادعیه و سپاسگذاری به عمل آمد. یک ساعت قبل از ظهر الی یک ساعت بعدازظهر افراد و طبقات جماعت ارامنه مقیم تهران برای تقدیم و تبریکات، دسته دسته به سفارت دولت جمهوری ارمنستان رفته و پس از ادای مراسم معمولی و عرض تبریک و صرف چای و شیرینی مراجعت نمودند.

[در سفارت ارمنستان] از ساعت یک الی دو برای پذیرائی نمایندگان موسسات ملی ارامنه تعیین شده بود. ولی به مناسبت اینکه عید ملی ارامنه با ماه صیام مصادف شده بود، لهذا برای رعایت نزاکت، از طرف سفارت ارمنستان مجلس جشن و ضیافت تهیه نشده و به پذیرائی ساده اکتفاء شده بود و بر حسب وقتی که قبلا برای پذیرائی واردین تعیین شده بود، از ساعت پنج بعدازظهر اغلب وزرای مختار خارجه و نمایندگان سیاسی، در سفارت‎خانه ارمنستان حضور به هم رسانده، مراسم تبریکات را به عمل آورده و از طرف نواب والا پرنس آرغوطیان نماینده سیاسی دولت جمهوری ارمنستان و اجزاء سفارت پذیرائی شایانی به عمل آمد.

به مناسبت ماه مبارک رمضان آقایان وزراء و رجال محترم ایرانی و روساء دوائر دولت و غیره مقارن غروب برای تبریک در سفارت‎خانه مذکور حضور به هم رسانیده و مجلس پذیرائی تا سه ساعت از شب گذشته دوام داشت.»

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “گزارشی از برگزاری جشن دومین سالگرد استقلال جمهوری ارمنستان در کلیسای دروازه قزوین و سفارت ارمنستان در تهران ۱۹۲۰/ ۱۲۹۹”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *