گزارشی از فعالیت میسیونرهای مذهبی و خیریه آمریکائی و فرانسوی در ارومیه در سال 1302/ 1923

رفت و آمد و فعالیت‎های مبلغین مذهبی در یک سرزمین، پدیده‎ای کهن سال است که در تاریخ کشورها و سرزمین‎های مختلف جهان وجود داشته و در ایران نیز هیات‎های مذهبی و یا همان میسیونرهای مذهبی بیگانه هر از چند گاهی در در گوشه و کنار کشور حاضر شده و به فعالیت می‎پرداختند. به همین روال، درتاریخ معاصر کشورمان نیز میسیونرهای مذهبی از کشورهای مختلف و عمدتا اروپائی و آمریکائی، فعالیت‎هائی را در نقاط مختلف کشور داشته‎اند که مقالات و رساله‎ها و کتاب‎های متعددی پیرامون نحوه عملکرد آنها تالیف و تدوین شده است. از جمله مهمترین مقاطع تاریخی که فعالیت هیات‎های مذهبی خارجی در آن پررنگ‎تر از سابق شد، ایام جنگ جهانی اول و پس از آن جنگ (۱۲۹۳- ۱۳۰۳/ ۱۹۱۴- ۱۹۲۴) است. در طول سال‎های مذکور، گروه‎های مذهبی متعددی از نقاط مختلف دنیا خود را به ایران رسانده و شروع به انجام اقداماتی نمودند که بخشی از آنها، امور خیریه و رسیدگی به گروه‎های آسیب دیده از جنگ بود. اما آیا تمامی اقدامات آن هیات‎های مذهبی در جهت امدادرسانی به آسیب‎دیدگان از جنگ بود؟ آیا در بین آن هیات‎ها نبودند کسانی که با اهداف دیگری رهسپار ایران شده بودند؟ پاسخ به سئوالات مذکور و سئوالات مشابه، نیازمند تحقیق و پژوهشی جدی است. اما در این فرصت مدرک جالبی از فعالیت‎های هیات‎های مذهبی و گروه‎های خیریه‎ای آمریکائی و فرانسوی درارومیه در سال ۱۳۰۲/ ۱۹۲۳ را با هم مرور خواهیم کرد. مدرک ذیل در اصل گزارشی است که یکی از ساکنین ارومیه و یا مامورین ایرانی حاضر در آن منطقه، از نحوه فعالیت آن گروه‎ها تهیه و به تهران ارسال نموده بود.

                                                                     مسعود کوهستانی نژاد

                                                                                     [گزارش ارومیه]

« از قرار اطلاع واصله از ارومیه، هیات اعزامی آمریکائی‎ها در ارومیه به سه قسمت منقسم است:

۱-شعبه خیریه شرق نزدیک که رئیس کل آن مستر راس است و از طرف خود کفالت امور این شعبه را به مسیو نوئیل که اصالتا آشوری است، واگذار نموده.

هیات شرق نزدیک عده‎ای از اطفال یتیم مسلمان‎ها را هم نگاهداری نموده و از ابتدای ورود قوای نظامی [ایرانی] به ارومیه و حصول امنیت، هیات مزبور هم شروع به عملیات نموده. به قرار اظهار مسیو نوئیل کلیه مخارجاتی که نموده‎اند، بالغ بر شصت هزار تومان است.

۲- شعبه مسیون مذهبی است که به ترتیبات مذهبی خودشان رئیس ندارند و مستر میلر ومستر زیلیسر مامور اجرای ترتیبات مذهبی و دکتر آلیس هم رئیس مریضخانه و جزء اعضای همین میسیون می‎باشد. از قراری که مستر میلر اظهار می‎دارد چون هنوز اطمینانی از مراجعت بقیه آشوری‎ها و اقامت این عده حاصل نیست، از مساعدت به آنها خودداری شده و به همین مناسبت کلیه بنا و ساختمان‎های قدیم آنها به همان حال سابق خراب و ویران است.

۳- میسیون روز شنبه است. یعنی روز شنبه را به عوض یکشنبه عید مذهبی می‎دانند. رئیس آن مستر اَسیتر [است که] به تبریز مسافرت و در غیاب او حکیم دانیل آشوری کفالت دارد.

— از میسیون فرانسه‎ها فقط مسیو فرانسیس که سابقا در تبریز نمایندگی اسپانیا را داشته، به سمت ریاست وارد و هنوز اعضای آن وارد نشده‎اند.»

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “گزارشی از فعالیت میسیونرهای مذهبی و خیریه آمریکائی و فرانسوی در ارومیه در سال ۱۳۰۲/ ۱۹۲۳”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *