گزارشی جالب از اعطای نشان طلا به سلطان لاهوتی‎خان (ابوالقاسم لاهوتی شاعر بزرگ)در ژاندارمری در سال 1330 قمری/ 1291/ 1912

ابوالقاسم لاهوتی متولد ۱۲۶۴در کرمانشاه و متوفی به سال ۱۳۳۵ در مسکو، شاعر بزرگ فارسی زبان دوره معاصر می‎باشد که آثار بزرگی از او در دست است. او در شعر و مکتوبات ادبی‎اش توجه ویژه‎ای به طبقات فرودست جامعه داشت و در این رابطه انبوهی از آثار زیبا از او به جای مانده که از آن جمله میتوان به قطعه شعر «فابریک سرمایه‎داران» اشاره کرد که در هنگام حضورش در تاجیکستان آن را سرود. در فرازی از «فابریک سرمایه‎داران» می‎خوانیم:

از زردی رخ، لرزش تن، جنبش قلبش                دربان به شک افتاد و به تفتیش بپرداخت

وآنگه به عسس شکوه نمود از پی جلبش                یک چند کلاف از بغل او بدر انداخت

ابریشم؟ آها دزدِ دغل خائنِ غدار                      نامت چیه- نوریه- محل- آخر این شهر

آنجا یکی از جانب چپ آن طرف نهر                  نام پدرت- مرد- مرض- زحمت بسیار

ابوالقاسم لاهوتی در عنفوان جوانی و در حالی که در صفوف انقلابیون مشروطه‎خواه قرار داشت، به انگیزه خدمت به انقلاب و کشورش به صف نیروی تازه تشکیل شدة ژاندارمری پیوست. در آن هنگام نیروی ژاندارمری به عنوان یکی از آمال انقلابیون و وطن دوستان ایرانی برای مقابله با قوای قزاقِ تحت کنترل روس ها، مطرح بود. ابوالقاسم لاهوتی در ژاندارمری ترقی کرده و به منصب سلطانی نایل شد. در این منصب بود که به عنوان اولین افسر ایرانی، نشان طلای شجاعت را در هنگام ریاست بر قوای ژاندارمری قم گرفت. متن ذیل گزارشی از مراسم اعطای نشان طلا به ابوالقاسم لاهوتی یا سلطان لاهوتی خان در محل پادگان باغشاه تهران در سال ۱۲۹۱/ ۱۹۱۲ است.

مسعود کوهستانی نژاد

                                              پاداش خدمت

«سلطان لاهوتی خان رئیس گروهان ژاندارمری قم که در این مدت ماموریت، به خوبی از عهدة خدمات مرجوعة خود برآمده و از بعضی حرکات سارقین و اشرار آن صفحات [قم] جلوگیری نموده است، به واسطه بروز خدمات مورد عنایت و مراحم دولت واقع گردیده و در یوم شنبه قبل از ظهر از طرف ریاست تعلیمات کل ژاندارمری احضار به گروهان ژاندارمری باغشاه شد که با کلیه صاحب‎منصبان در میدان توپخانه حاضر شده و همچنین به مدرسه صاحب‎منصبان جزء هم اطلاع داده شد در میدان حاضر شدند و خود آقای کلنل یارلمارسن رئیس ژاندارمری به معیت صاحب‎منصبان محترم سوئدی از اداره مرکزی حرکت نمودند و یک قطعه مدال طلای نظامی که از طرف دولت علیه اعطا شده بود، به ایشان مرحمت کردند تا تشویق سایر خدمتگذاران ادارة ژاندارمری بشود. [همچنین] به افتخار سلطان ابوالقاسم خان لاهوتی آقای کلنل یالمارسن [نطقی] به زبان فرانسه با حضور عموم صاحب منصبان ایراد نمودند.

ترجمه نطق کلنل یالمارسن:

اداره جدید ژاندارمری دولتی که چند ماه است احداث شد، با وجود کمی وقت توانسته است که در این مدت قلیل علامات جدیت را در اجرای تکالیف خود نمودار کرده و از روی راستی و صداقت از عهدة بارهای گران خود برآمده. بر همه واضح است که مقصود ادارة ژاندارمری دولتی خدمت به دولت قانونی است برای حفظ امنیت عامه و تهیة زندگانی آزاد مامون از برای اهالی و همین است آروی اکثر از این مردم. ولی معذالک چقدر اشخاص این امنیت را مشوش داشته و اهالی صلح اندیش این مملکت را در کوشش های صادقانه خود برای ترقی مملکت در صدمه می‎اندازند.

امروز دولت سلطان لاهوتی خان رئیس گروهان قم را برای لیاقت و جلادت و فداکاری خود به اعطای مدال طلای نظامی مفتخر می‎سازد. این چنین عطیه‎ای را من افتخار بزرگی دانسته و با کمال خوشوقتی این نشان را به شما می‎دهم. چون که شما اول شخصی هستید که در ادارة ژاندارمری به چنین اجری نایل گشته‎اید.

شماها [دیگر صاحب‎منصبان] را نیز [لازم است از] اعمال این صاحب‎منصب جوان که می‎نماید چگونه ژاندارم باید شجاعانه از عهدة تکالیف خود بر آید، سرمشق بگیرید.»

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “گزارشی جالب از اعطای نشان طلا به سلطان لاهوتی‎خان (ابوالقاسم لاهوتی شاعر بزرگ)در ژاندارمری در سال ۱۳۳۰ قمری/ ۱۲۹۱/ ۱۹۱۲”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *