گزارش مجله فرانکو پرسان چاپ پاریس در سال 1912/ 1291 از وضعیت اقتصادی و مالی ایران – بخش سوم

«[لازم به ذکر است] غالب استقراضات مملکت راجع به وجوهی است که در دوره سلطنت مظفرالدین شاه و محمدعلی میرزا دولت قرض کرده و به هیچ وجه دولت جدید مشروطه از آن بابت مسئول نیست. مسیو مرنارد خزانه‎دار کل مملکت ایران که از اشخاص فعال با هوش است، در نهایت دقت و صحت عایدات دولتی را معین کرده و در کمال سهولت، از آن صورت می‎فهمیم که تخمین‎های حداکثر آن را می‎توان تقریب‎های حداقل پنداشت.

غالبا در موضوع ثروت‎های متنوعه و مختلفه و مکنت‎های طبیعی بی‎قیاس و بی‎پایان نواحی و اراضی ایران مخصوصا ثروت‎های باکره تحت‎الارضی یعنی معادن موفور و بکر مملکت سخن رانده‎ایم. اسباب‎ها و وسایلی که فعلا در ایران برای استخراج معادن به کار می‎برند، خیلی ناقص و به طرز قدیم و به این جهت نمی‎توان مقدار عایدات معادن را معین نمود. زیرا که با مختصر تکمیل اسباب استخراج و به جزئی توجه، فواید تحت‎الارض [معادن] صد مقابل بیشتر شده و مبالغ کثیری می‎توان از همین منبع طبیعی فایده برای دولت حاصل نمود.

ایجاد و تاسیس یک خط آهن بین‎المللی در ایران که خلیج فارس را به بحرخزر متصل و مربوط نماید، فعلا پیش از همه وقت محل توجه و مطمع نظر گشته است و اجرای این منظور یکی از مواد مهمه پروگرام مملکتی است.

بالاخره هیات دولت از دولتین امضاء کنندگان یادداشت ۱۹۰۹ [روسیه و بریتانیا] تقاضا می‎نماید که جدا و صریحا از خطر اعادة شاه مخلوع جلوگیری کامل به عمل آید. شایعاتی که در این خصوص یعنی در رجعت مشارالیه منتشر است، به هیچ وجه مدرک نداشته و نشردهندگان آن مقصودی جز اغتشاش و حصول نفاق ندارند. این مطلب محقق است وقتی که این احتمال به کلی برطرف شود، اتفاق و اتحاد کامل متدرجا بین عناصر مختلفه مملکت حاصل خواهد گردید.

باری از تمام مطالب فوق چنین مستفاد می‎شود که طبعا بایستی یک اعتبار وسیع و بزرگی برای مملکت ایران فراهم شود. زیرا که حکومت ایران با حوادث جدیدی که برای او رخ داد به خوبی توانست که مشکلات سخت را برطرف سازد. ما هم در در اروپ خیلی به وی مزاحمت نموده و حتی اعمال حسنة او را مورد تنقید قرار دادیم.

به هر حال چنانچه حکومت ایران در موقع تشکیل مجلس آتیه جدیت و قوت خود را تکمیل و اثبات نموده و این مجلس را بتواند از مجادلات بی‎فایده که در مجلس سابق مرئی و مشهود می‎شد، خارج نگاه دارد، در واقع شایستگی و لیاقت مملکت‎داری را مدلل کرده و یک مرحلة بزرگ با افتخاری به سوی ترقی و سرمنزل نجات مملکت پیموده است.

                                                   پاریس- فرانکو پرسان»

تگ ها

همچنین شاید اینها نیز مورد پسند شما باشند

0 دیدگاه در “گزارش مجله فرانکو پرسان چاپ پاریس در سال ۱۹۱۲/ ۱۲۹۱ از وضعیت اقتصادی و مالی ایران – بخش سوم”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *