درباره ما    

احتمالاً جمله: «هویت یک انسان در گذشته او و هویت یک جامعه در تاریخ او قرار دارد.» به گوش بسیاری از افراد جامعه ما آشنا است و در زمانه‎ای که به لطف گسترش خارق‎العاده وسایل ارتباطی، هر لحظه و دقیقه شاهد بیان جملاتی از این دست هستیم، بیان مجدد آن تکراری به نظر برسد. ولی آیا چنین است؟ آیا تکرار هر روزه چنین عبارت و عبارات مشابهی به معنای ارج نهادن به هویت فردی و اجتماعی جامعه است؟ چه تعداد از کسانی که هر روزه آن جملات را تکرار می‎کنند، اهمیت هویت فردی و اجتماعی و نقش کلیدی آن در زندگانی فعلی و آتی فرد و جامعه را می‎دانند؟ و به آن باور دارند؟ و …. بهتر است دیگر سوال نکنیم.

وضعیت فاجعه بار است. قصه‎گوئی و خاطره‎گوئی و تکرار ادعا و داستان‎پردازی و داستان‎سرائی جای علم تاریخ را گرفته و از این طریق هویت فردی و اجتماعی در پس غباری که در حال تیره و تیره‎تر شدن است، گم می‎شود. از آن بدتر نوع نگاه و نگرش به مقوله تاریخ است که چیزی جز همان نگرش کهنه و ادبیات محورانه قرون گذشته و یا نگاه سیاست زده دهه‎های اخیر نیست. آیا چنین واگویه‎های سیاسی و قصه محورانه را می‎توان تاریخ علمی نام نهاد؟ صد در صد و بدون شک، خیر!

طبعا هویت فردی و اجتماعی ایرانیان نیز همچون دیگر انسان‎ها و جوامع در سراسر دنیا، با کاستی‎ها و نواقص زیادی همراه است. ولی هنگامی که هویت تاریخی آغشته به قصه‎گوئی و سیاست‎زدگی شود، فاجعه‎ای را به همراه خواهد داشت که از خودبیگانگی فردی و اجتماعی نقطه شروع آن و مواجه با بحران‎های عظیم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در ادامه آن خواهد بود.

ضرورت ارائه قرائتی علمی از تحولات تاریخ معاصر و نیز ارائه و طرح بحث‎هائی پیرامون مفاهیم و موضوع‎های اساسی و بنیانی علم تاریخ و نیز ارائه مدارکی خام از تحولات تاریخی دو قرن اخیر، ایجاد محیطی برای ارائه آن مباحث را ایجاب می کند. وجود چنین ضرورتی ما را بر آن داشت که درصدد ایجاد وب سایتی در فضای مجازی برآئیم. با این نیت از سال ۱۳۸۷ تاکنون، چند بار تلاش‎هائی انجام و وب سایت‎هائی طراحی و عملیاتی شد. ولی به دلایل مختلف عمر هر یک از آنها به درازا نکشید. تا اینکه بار دیگر تجربیات گذشته و امکانات جدید، نظرات و دیدگاه های عمیق تر نسبت به لزوم و ضرورت وجود چنین وب سایتی، ما را به سمت راه اندازی « تاریخ یاد» رهنمون کرد. هدف از راه اندازی وب سایت « تاریخ یاد» طرح مباحثی از تجربیات تاریخی به منظور کمک به فهم رویدادها و تحولات فعلی جامعه است. بدین سان تجربه تاریخی و علم تاریخ انسان ها را برای دیدن آنچه که ممکن است در آینده او قرار داشته باشد، آگاه‎تر می کند.

در وب سایت «تاریخ یاد» مدارک و مستندات تاریخی، یادداشت‎ها، مقاله‎ها و گفتارهائی در زمینه علم تاریخ و تحولات تاریخی در ایران و چهان ارائه و کتاب‎ها و بسته‎های علمی و پژوهشی با محتوای مدارک و مستندات تاریخ معاصر ایران و جهان برای فروش ارائه می‎شود.

در بخش برگی از تاریخ سایت مطالب و مدارک تاریخی که در قالب خبر و گزارش بوده است جای می گیرند اما در این بخش جدید یعنی مقالات تاریخ یاد-(که از شماره یک شروع می شود) مقالاتی که در گذشته در مورد مطالب مختلف از سوی نویسندگان مختلف در مطبوعات درج شده اند را خواهیم آورد.

تمام عکس ها و تصاویر مدارکی که در سایت تاریخ یاد منتشر می شوند عموماً از مطبوعات استخراج شده است و برای درج آن در مقالات خود نیاز به منبع دارید که با عضویت در سایت و ارسال درخواست برای ارسال منابع مدارک مورد نظر در اختیار علاقمندان به کار پژوهش تاریخی قرار خواهد گرفت.

بخش جستجو بانک مدارک تاریخی هم با دسته بندی موضوعی که در آن انجام شده برای دسترسی آسان کاربران به مدارک موجود در سایت می باشد که دائما در حال بروز رسانی می باشد و مدارک موجود به آن اضافه خواهد شد البته همه مدارک بدون منبع خواهد بود که برای دسترسی به منابع آن همانطور که در بالا ذکر شد باید عضو سایت شده و درخواست خود را برای ما ارسال کنید.

امید است با کمک دوستداران علم تاریخ بتوانیم به اهداف مورد نظر در راه‎اندازی وب سایت «تاریخ یاد» دست یابیم و هر روز بیشتر از روز قبل، به شناخت جامعه از هویت واقعی اش کمک نمائیم.

                                                               مدیر وب سایت تاریخ یاد